PAYLAŞ

Günümüz internet kullanıcılarının en çok yakındıkları konulardan birisi de adil kullanım kotası sorunu. Peki adil kullanım kotası nasıl kaldırılır? İşte adil kullanım kotası kaldırma yöntemi.

Türkiye’de internet hızı, tüm dünyada olduğu gibi son senelerde oldukça arttı. Eskinden, daha doğrusu ADSL ilk çıktığında 4GB, 8GB kotalı internetler vardı. O zaman kullanıcıların korkulu rüyası bu kotaları aşıp, faturaya yansımasıydı. Sonra teknolojinin hızla gelişmesi sayesinde kota sorunu ortadan kalktı. Fakat bu seferde karşımıza adil kullanım kotası adı altında saçma sapan bir uygulama getirdiler. Peki adil kullanım kotası nasıl kaldırılır? İşte bu yazımızda adil kullanım kotası kaldırma yöntemini sizinle paylaşacağız.

Hemen yazımızın başında belirtelim. Adil kullanım kotası yani AKK kaldırma işlemini modemimiz üzerinden gerçekleştireceğiz. Akk kaldırma işlemi sırasında modeminizin bazı ayarları üzerinde değişmeler yapacağız. Fakat içiniz rahat olsun. Eğer AKK kaldırma yöntemi işinize yaramazsa, modeminizi resetleyerek eski ayarlarınıza dönüş yapabilirsiniz.

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan AKK kaldırma yönteminin nasıl yapılacağını anlatalım. Öncelikle şunu altını çizerek belirtelim. Adil kullanım kotasının uygulanmasını modemimizde yer alan MSS ve MTU isimli ayarlar sağlamaktadır. Türk Telekom’dan ya da internet sağlayıcınızdan gelen modemin içerisinde bu ayarlar sabitlenmiştir ve uzaktan kontrol ile kotanızı aştığınızda hızınız otomatik olarak düşer.

O yüzden AKK kaldırma 2017 işlemine geçmeden önce modemimizi resetlememiz gerekiyor. Diğer bir değişle modemimizi fabrika ayarlarına döndürmemiz gerekecek. Bu adil kullanım kotası kaldırma 2017 işlemimizin temel basamağını oluşturuyor. Herkesin modemi farklı olduğu için modeminizin nasıl fabrika ayarlarına döneceğine internetten göz atabilirsiniz.

Modeminizi fabrika ayarlarına döndürdükten sonra ilk iş olarak DNS ayarlarınızı değiştirmeniz gerekecek. İnternet sunucunuzun size sunduğu ayarlar yerine Google’ın DNS ayarlarını girin. (Google DNS ayarları: 8.8.8.8 – 8.8.4.4)

Bu işlemin ardından modem arayüzünüze giriş yapın. Modem arayüzünüzde MTU ayarlarına girin. (Her modemde MTU ayarları farklı bir sekmede olabilir, o yüzden MTU ayarlarını bulmak için modem markanızı internette aratarak yardım alabilirsiniz) MTU ayarları bölümüne girdiğinizde eğer 8 Mbit internet kullanıyorsanız TCP MMS ayarını 500, TCP MTU ayarını ise 1480 olarak değiştirin.

Eğer 16 MBit’lik internet kullanıyorsanız TCP MMS ayarını 1000, TCP MTU ayarını ise 1480 olarak değiştirin.

Eğer tüm işlemleri doğru bir şekilde yaptıysanız adil kullanım kotası kaldırma 2017 işlemini başarılı bir şekilde uygulamışsınız demektir.

Şayet AKK kaldırma 2017 işlemleriniz sonrası internete bağlanmakta sıkıntı yaşıyorsanız, modeminizi resetleyerek eski ayarlarınıza dönebilirsiniz.

Dip Not: Türk Telekom’un bazı yeni modemlerinde bu işlemler işe yaramamakta ve internet bağlantınızda yavaşlamalar meydana gelmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK