PAYLAŞ

Google’ın kısa süre önce kullanıma sunduğu Android 7 kan kaybediyor. Android 7 kullanım oranı Aralık ayında dibe vurdu. İşte detaylar.

Google her ay olduğu gibi bu ay da en çok kullanılan Android sürümlerine dair bir liste yayınladı. Listedeki en dikkat çekici detay ise, geçtiğimiz ay yüzde 3 olan Android 7 kullanım oranının bu ay yüzde 0.4’e gerilemiş olması.

Android 7 kullanım oranının bu kadar gerilemesinin sebebi olarak, bu işletim sistemi ile satışa sunulan telefonların başarısızlığı gösteriliyor. Zira bir türlü gelmeyen Android 7 güncellemeleri de, Android 7 Nougat kullanım oranını aşağılara çekmiş durumda.

En Çok Kullanılan Sürüm; Android Lollipop 

Öte yandan en çok kullanılan Android sürümü ise Android 6.0 Marshmallow oldu. Android kullanıcılarının yüzde 26.3 lük kesimi Android 6.0 Marshmallow’u tercih ederken, yüzde 23.2’lik kısım ise Android 5.1 Lollipop, yüzde 10.8’lik kısım ise Android 5.0 Lollipop’ta tercih kıldı. Yani Android Lollipop’un toplamda yüzde 34’lük payla en çok kullanılan Android sürümü olduğunu da söylemek mümkün.

Özellikle giriş segmentindeki telefonların tercihi olan Android 4.4 KitKat ise yüzde 24’lük kullanım oranıyla hala geçerliliğini yitirmemiş olduğunu gösteriyor.

Dip not olarak artık emeklilik için gün sayan Android 2.2 Froyo, Android 2.3.3 Gingerbread ve Android 4.1 Jelly Bean’in de toplamda yüzde 10’un üzerinde kullanım payına sahip olduğunu belirtelim.

BİR CEVAP BIRAK