PAYLAŞ

2016 yılı Android işletim sistemi açısından kara bir yıl oldu. Bilgisayar korsanları en çok Android işletim sistemli akıllı cihazlara saldırdılar. İşte detaylar.

Dünyaca ünlü istatistik ve veri kurumu CVE, 2016’da işletim sistemlerinde tespit edilen güvenlik açıklarının yer aldığı bir grafik yayınladı.

Yayınlanan grafik, Android işletim sistemine sahip cihazları kullananları tedirgin eden sonuçlar barındırıyor.

CVE tarafından yayınlanan grafiğe göre 2016 yılı içerisinde Android işletim sisteminin çeşitli versiyonlarında tam 523 farklı güvenlik açığı kayda geçti. Bu sayı iOS’te ise 161 olarak belirtildi.

Mobil işletim sistemlerinin yanı sıra, bazı masaüstü işletim sistmelerindeki açıklara da grafikte yer verildi.

Sürekli Windows’tan daha güvenli olduğu iddia edilen Mac OS X, tespit edilen 215 güvenlik açığıyla Windows 10 ve Windows 8.1’in önünde yer aldı.

İşte işletim sistemlerine göre güvenlik açıkları.

Uzmanlar, Android işletim sistemindeki güvenlik zafiyetini ise akıllı telefon pazarındaki oyuncu sayısının hızlı bir biçimde artmasına bağlıyor. Android işletim sistemine sahip bazı akıllı telefon üreticileri, arayüzde yapmaları gereken güvenlik güncellemelerini es geçince ortaya bu gibi sonuçlar çıkabiliyor.

Dip not olarak, geçtiğimiz sene iOS’in tespit edilmiş güvenlik açığı sayısının 387, Android’in ise 125 olduğunu da hatırlatalım.

BİR CEVAP BIRAK