PAYLAŞ

App Store ve Play Store nun son çeyrekte ne kadar büyüdükleri açıklandı. İşte detaylar.

SensorTower tarafından açıklanan rapora göre 2016 yılının son çeyreğinde App Store uygulamalardan yüzde 60 ile 5.4 milyar dolar kâr etti. Google Play Store ise App Store’dan daha büyük büyüme göstersede kâr bakımından App Store’un gerisinde kaldı. Google Play Store yüzde 82 büyüme ile 3.3 milyar dolar kâr etti.

Her iki platformda yaklaşık 8.7 milyar dolar kâr etti. Bu da demek oluyor ki birlikte iki mağazanın gelir toplamında yüzde 67 gibi bir artış oluyor.
Bu iki platform 2016 yılının tamamında ise 19.2 milyar dolar kazanarak 2015 yılına göre yüzde 17 gibi küçük bir büyüme gösterdiler.

App Store Müşterileri Daha mı Zengin?

Google Play‘de genel olarak kullanıcılar ücretsiz uygulamaları tercih ederken, App Store‘da ise kullanıcıların ücretli uygulamalara da hayli ilgi gösterdiği görünüyor.

Ayrıca App Store‘a özel olarak yayınlanan Super Mario Run‘ın da aradaki farkın açılmasında önemli bir etken oluşturduğu kaydedildi.

Sonuç ne olursa olsun, Apple ve Google‘ın mobil marketler üzerinden hatırı sayılır paralar kaldırdığı inkar edilemez bir gerçek.

BİR CEVAP BIRAK