PAYLAŞ

Akıllı telefon pazarının lider isimlerinden biri olan Apple, 3. çeyrekte pazardaki kar marjını yüzde 91’e yükselterek rakiplerine fark attı. İşte detaylar.

Apple’ın akıllı telefon pazarındaki önlenemez yükselişi devam ediyor. Amerikalı üreticinin akıllı telefon pazarındaki karı, 2016’nın 3. çeyreğinde de zirve yaptı.

Strategy Analytics’in açıkladığı rakamlara göre Apple bu yılın 3. çeyreğinde akıllı telefon ile ilgili faaliyet karını 8.5 milyar dolara çıkarttı.

apple-akilli-telefon1

Apple, Pazarın Tek Hakimi!

Aynı süre içerisinde sektördeki tüm firmaların toplam karı ise 9.4 milyar dolar oldu. Bu rakamlar Apple’ın tek başına sektördeki karın %91’ine hakim olduğunu ifade ediyor.

Apple’dan sonra en fazla kar yapan firma ise 200 milyon dolar ile Huawei oldu. Huawei’yi Vivo ve Oppo izledi.

Önceki tahminlerde Apple’ın bu kadar karlı bir 3. çeyrek geçireceği ön görülememişti. Zira Apple, bu çeyrekte 45 milyonun üzerinde iPhone satarak tüm tahminlerin çok üzerine çıktı.

Apple, rekor kar elde ettiği bu çeyrekte resmi olarak bulunduğu 40 pazarın 33’ünde iPhone satışlarını arttırmayı başardı. Firmanın elinde bulunan en büyük pazar olan Çin’de iste geçtiğimiz seneki satışlara oranla yüzde 30’luk bir düşüş yaşandı. Yine de diğer pazarlardan gelen artış rakamları, Apple’ın bu çeyreği rekor miktarda karla kapatmasına yetti.

BİR CEVAP BIRAK