PAYLAŞ

Apple’ın hedefleri şaştı ve fatura Steve Jobs öldüğünden bu yana firmanın CEO’su konumundaki Tim Cook’a kesildi. Apple 2016 hedeflerini tutturamadığı için Tim Cook da normal şartlarda alması gereken primi alamayacak.

Apple Eylül ayının son cumartesi günü tamamlanan 2016 mali yılının rakamlarını açıkladı. Firmanın 2016 yılı satış hedefi 223.6 milyar dolar iken, ulaşılan tutar ise 215.6 milyar dolarda kaldı. iPhone üreticisinin faaliyet karı ise 60.3 milyar dolar hedeflenirken, %0.5 şaşmayla 60 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Her ne kadar Apple’ın elde ettiği bu gelir harika olsa da, şirketin yıl başında konulan hedeflere ulaşamamasından dolayı, CEO’su Tim Cook bu yıl için 8.75 milyon dolar ödeme alacak. Geçen yıl Tim Cook’un aldığı ödeme ise 10.3 milyon dolardı.

Zamanla Mac şirketinden iPhone şirketine dönüşen Apple’ın gelirlerinin %63’lük kısmı telefon satışlarından sağlanıyor. Ancak bu yıl ilk kez Apple iPhone satışlarında düşüşe tanıklık etti. Uzmanlar iPhone’un satışa sunulduğu pazarların artık ürüne doyması ve güçlenen rekabet ortamının satışlardaki düşüşe yol açtığını ifade ediyor.

BİR CEVAP BIRAK