PAYLAŞ

Apple’ın başı davalardan kurtulmuyor. Apple – Samsung davası daha yeni bitmişken bu seferde Apple – Nokia davası başladı. İşte detaylar.

Apple uzun süredir Samsung ile mahkemelikti ki kısa süre önce bu dava Apple’ın lehine sonuçlanmıştı. Şimdi de Finlandiyalı telefon üreticisi Nokia’nın, Amerikan teknoloji devi Apple’a dava açtığı ortaya çıktı.

Nokia, Apple’ın Almanya ve ABD’de patent hakkı ihlali yaptığını iddia etti.

Finli telefon üreticisi, Apple’ın iPhone’larda kendisine ait teknolojileri kullandığını ama gönderdikleri telif ödeme tekliflerini reddettiklerini vurgulayarak şirkete çok sayıda dava açtı.

Nokia Patent Bölüm Başkanı Ilkka Rahnasto yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi: ” Nokia, sürdürülebilir Ar-Ge yatırımlarımızda Apple ürünleri de dahil olmak üzere günümüzün mobil cihazlarındaki pek çok temel teknolojiyi ya yarattı ya da yaratılmasında katkıda bulundu.”

Apple’ın 32 farklı patentini izinsiz kullandığını vurgulayan Nokia’ya karşı Apple da, şirketin tüm patent haklarına saygılı olduğunu ve her zaman ödeme yaptığını ama Nokia’nın adil fiyat politikasından çıkarak fahiş fiyatlar istediğini dile getirdi.

Apple da Nokia’ya karşı, haksız kazanç sağlamak amacıyla şirkete baskı yaptığı gerekçesiyle dava açtı.

Bu patent savaşını kimin kazanacağını merakla bekleyeceğiz.

BİR CEVAP BIRAK