PAYLAŞ

Apple, hayli gecikmeli dahil olduğu kablosu kulaklık pazarını da kısa sürede ele geçirmeyi başardı. İşte AirPods’un başarı öyküsü.

Apple geçtiğimiz sene gerçekleştirdiği iPhone 7 lansmanında, kablosuz kulaklığı AirPods’u da tanıtmıştı. Klasik Apple çizgilerine sahip olan AirPods’un tek olumsuz yanı ise sahip olduğu 150 dolarlık satış fiyatıydı.

Ülkemizde de 769TL gibi bir fiyattan satışa sunulan AirPods fiyatı yüzünden yoğun eleştiriler almıştı. Hatta geniş bir kesim AirPods’un bu fiyattan satışa sunulursa başarılı olamayacağını iddia etmişti.

AirPods Fiyatı, Satışları Etkilememiş

Geçtiğimiz gün ortaya çıkan bir grafik, durumun hiç de böyle olmadığını açık bir şekilde ortaya koydu. Apple AirPods, ilk duyurulan çıkış tarihinden 2 aylık gecikmeli olarak satışa sunulmasına karşın kısa sürede kablosuz kulaklık pazarını domine etmeyi başardı.

AirPods kısa sürede pazar payını yüzde 26’ya yükselterek rakiplerine adeta fark attı. Apple’ın pazardaki en büyük rakibi ise yine kendisi oldu. Apple’ın kısa süre önce satın aldığı Beats yüzde 15.4 payla pazardaki ikinci firma oldu.

Böylelikle Apple, rakiplerinden çok sonra girdiği yeni bir pazarı da domine etmeyi başardı. Tabi ki bu durumda, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın 3.5mm’lik kulaklık girişine sahip olmamasının da büyük payı olduğunu belirtelim. Bakalım Apple’ın bir sonraki hedefi hangi pazar olacak? Bekleyip göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK