PAYLAŞ

Apple, dünyaca ünlü yonga seti üreticisi Qualcomm’u mahkemeye verdi. Sebep ise günümüze kadar ödenmemiş olan telif ücretleri. İşte detaylar.

Akıllı telefon pazarındaki rekabetin günden güne arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu rekabet içerisinde firmaları en çok zorlayan şeyse hiç kuşkusuz telif ücretleri.

Şuanda standart bir akıllı telefon üretmek için kullanılan hemen hemen her set çeşitli telif ücretlerine sahip. Yani ne kadar farklı, ne kadar sıra dışı bir akıllı telefon tasarlarsanız tasarlayın, Apple’dan Nokia’ya kadar birçok firmaya çeşitli telif ücretleri ödemekten kurtulamıyorsunuz.

Hal böyle olunca, ortalık da telif ücreti savaşlarına dönmüş oluyor. Bugüne kadar Apple – Samsung, ya da Apple – Nokia firmaları arasındaki telif ücreti davalarına şahitlik etmiştik. Zira hala bu davaların bir kısmı sürmekte. Fakat kimse kalkıp ta yonga seti üreticisi olan bir firmaya telif hakkı davası açmamıştı. Ta ki geçtiğimiz güne kadar.

Apple, ödenmemiş telif ücretleri nedeniyle Qualcomm’u mahkemeye verdiğini açıkladı. Firmadan yapılan resmi açıklamada Qualcomm’un 2011’den günümüze kadar yonga seti üretim bantlarında kullandığı çeşitli teknolojiler nedeniyle Apple’a ödeme yapması gerektiğini fakat bu ödemelerin zamanında yapılmadığını belirtti.

Qualcomm’dan henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmiş değil. Bakalım dünyanın bir numaralı yonga seti üreticisi bu konuda kendisini nasıl savunacak.

BİR CEVAP BIRAK