PAYLAŞ

Apple, 255 milyon nüfuslu Endonezya’ya iPhone satabilmek için sonunda gerekli izni aldı. Peki bu izni alırken ne tür yollara başvurdu dersiniz? İşte detaylar.

Endonezya, teknoloji firmaları için iştah kabartan ülkelerden biri ve sonunda Apple da bu pazardan pay almak için ilk adımını atmayı başardı.

Apple, iPhone’nun Endonezya çapında dağıtımına izin verecek bir sertifika edinmek için Endonezya‘daki Ar-Ge merkezine tam 44 milyon dolarlık yatırım taahhüdü sözü verdi.

44 milyon dolarlık fon üç yıl boyunca sağlanacak ve yatırım 2017 yılında Endonezya hükümetinin uygulayacağı telekomünikasyon politikasıyla uyumlu olacak.

Samsung’tan Sonra Apple’da Kabul Etti

Bu telekomünikasyon politikası ise cihazların yazılım, donanım veya Ar-Ge olarak en az %30 yerlilik taşımasını şart koşuyor. Bu doğrultuda Apple, kademeli olarak 44 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımı yapacağını taahhüt ederken, ilk adım seneye açılacak iOS yazılım merkezi olacak.

2017’de devreye girecek telekomünikasyon düzenlemesine göre, 450 dolar ve üzeri fiyata sahip cihazların satışı için ilgili firmanın en az %30’unun yerli üretim olması şart.

Apple’ın aslında Endonezya ile ilişkileri yeni değil. Apple, 2011 yılında ülkedeki online mağazasını kapatmak zorunda kalmış, açmayı planladığı ilk fiziksel mağazayla birlikte online mağaza için de yeniden başvuru yapmıştı.

Şu anda Endonezya pazarında %26 ile Samsung lider. İkinci sırada ise %19’luk pazar payı ile Oppo var. Bu iki şirketinde Endonezya’da fabrikası bulunmakta. Bakalım Apple Endonezya pazarında ne kadar etkin olabilecek.

BİR CEVAP BIRAK