PAYLAŞ

Yazının videosuna yukarıdan göz atabilirsiniz. İyi seyirler.

Nasıl ki günümüzde insanlar sahadaki heyecanı, mücadeleyi ve tutkuyu birebir yaşamak için statları dolduruyorsa, Roma zamanında da aynı nedenlerden dolayı kolezyumu dolduruyordu. Arenada insanlar hayatta kalmak için kıran kırana mücadeleye tutuşuyorlar ve kimisi zorla, kimisi de özgürlüğünü kazanmak için savaşıyordu.  En azıyla bize gösterilen böyle, gerçekler ise bundan biraz daha farklı.

Roma zamanında bütün gladyatörler, çoğu filmin aksine, arenaya zincirle getirilmezdi. İlk başta savaş esirleri ve suç işlemiş köleler gladyatör olarak kolezyumda dövüştürülse de, elde edilen zaferin kazandırdığı şan ve itibar, kalabalığın adınızı haykırması gibi faktörler bir süre sonra özgür insanları da gladyatörlük için cezbetmeye başladı.

Özgür insanlar gladyatör okullarına gönüllü olarak kaydolmaya ve arenada savaşmaya başladı. Bu kişilerin çoğunluğu normal hayatta başarıyı elde edememiş veya savaş sanatlarında yetenekli eski askerlerden oluşuyordu. Ayrıca gladyatörler arasında, yeteneklerini sergilemek isteyen asilzadeler ve şövalyeler de yer almaktaydı.

Gelmiş geçmiş en iyi boksörler için tıklayın

Samuraylar hakkında az bilinen 10 gerçek için tıklayın

Merak uyandıran diğer yazılarımız için tıklayın

İlluminati hakkında az bilinen gerçekler için tıklayın

BİR CEVAP BIRAK