PAYLAŞ

İnternette surf yaparken eminim ki herkesin başına gelmiştir. İlginiz çeken birçok sayfayı eş zamanlı açarsınız ve ansızın hoparlörünüzden ses gelmeye başlar. Sesin hangi sekme ya da sekmelerden geldiğini anlamak ise vakit alır ve hızla ya bilgisayarınızın sesini kısar ya da tüm sekmeleri kapatarak sorunu toptan çözersiniz. Bu derdi ortadan kaldırmanın yolu ise Google Chrome’un “Silent Site Sound Blocker” eklentisinden geçiyor. Peki nedir bu “Silent Site Sound Blocker” ve nasıl kullanılır. İşte yazımızda size bunlardan bahsedeceğiz.

silent-site-sound-blocker

İlk olarak eklentiyi Chrome’unuza kurmanız gerekiyor. Bilmeyen arkadaşlar için programın kuruluşundan da kısaca bahsedelim. Chrome’u açıp, Chrome Web Mağazası yazarak Chrome’un mağazasına ulaşmanız ve arama yerine Silent Site Sound Blocker yazarak aratmanız, sonrasında ise programın üzerine gelip Chrome’a ekle butonuna basmanız programın kurulması için yeterli olacaktır.

silent-site-sound-blocker-01

Şimdi de programından bahsedelim. Programı kurduğunuzda  Chrome’un sağ üst köşesinde ‘sessizlik’ işareti göreceksiniz. Aynı zamanda tüm açılı sekmelerde de aynı işaret bulunmakta. Bu bütün sitelerdeki videoların şu anda sessiz bir şekilde oynadığını gösteriyor. Buna Youtube da dahil. Programın işaretine sağ tıkladığınızda önünüze aşağıdaki seçenekler geliyor:

  • Whitelist site
  • Blacklist site
  • Allow this time only (Yalnızca bu seferlik izin ver)
  • Mode
  • Help/FAQ
  • Option

Whitelist site seçeneğine tıklayarak bulunduğunuz sitede her zaman sesli video oynatma özelliğini aktif hale getiriyorsunuz. Blacklist seçeneği ise elbette ki bunun aksini sağlıyor. Mode seçeneğinde ise oynatma seçeneğini belirliyorsunuz. Allow Whitelist Only seçeneğini seçerseniz, sadece bu listeye aldığını videolar otomatik olarak sesli bir şekilde oynar, diğer hiçbir sitedeki videoların sesi çıkmaz. Block Blacklisted Only seçeneğini seçerseniz, yalnızca bu listeye aldığınız sitelerdeki videolar sessiz bir şekilde oynar. Silence All Sites bütün siteleri sessizleştirirken, Allow All Sites ise bütün siteleri normal haline geri çevirir, yani bir nevi programı devre dışı bırakır.

silent-site-sound-blocker

Mode seçeneği ile uğraşmak yerine, otomatik video oynatan sitelere girdiğinizde de karşınıza program aynı seçenekleri sunuyor ve dilerseniz buradan doğrudan istediğiniz seçeneği seçerek de yolunuza devam edebilirsiniz.

Silent Site Sound Blocker” kullanıcıyı yormayan, kolay kullanıma sahip bir program ve özellikle benim gibi aniden oynamaya başlayan sesli videolara karşı daima bilgisayarının sesini kısık tutan bünyelerin de bir hayli işine yarayacağını düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK