PAYLAŞ

Apple, Çin’de tökezlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz sene 3. sırada olan Apple bu sene 5. sıraya geriledi.

Çin dünyanın en kalabalık ülkesi olması nedeniyle büyük bir pazar olarak dünya devlerini de cezbediyor. Ancak özellikle mobil cihazlarda Çinli firmaların yükselişi de reddedilemez bir gerçek. Bu firmalar her ne kadar dünya çapında Samsung ya da Apple kadar popüler olmasa da, Çin’de uluslararası alandaki dev firmaları geride bırakmayı başarıyorlar.

Son gelen haberlere göre Apple Çin’deki akıllı telefon pazarında kan kaybediyor. Öyle ki 2015 yılında Çin’de en çok satılan akıllı telefonlar arasında Apple üçüncü sıradayken, 2016 yılında Oppo ve Vivo‘nun yükselişiyle birlikte Apple sektörde beşinci sıraya kadar gerilemiş durumda.

Aralık ayı çeyreğinde Tim Cook şirket gelirlerinin Çin’de %8 gerilediğini itiraf etmiş, mevcut durumun kur değerlerinin de etkisiyle ortaya çıktığını belirtmişti.

Apple satışlarının 2016 yılında gerilemesine ilişkin olarak, Canaly analisti Jessi Ding birçok Çinlinin eski model iPhonelara sahip olduğunu, telefonlarını değiştirmek için bu yılki iPhone 8‘i bekliyor olabileceğini ifade ediyor. Yani bu yıl iPhone‘un satışlarında artış olması ihtimal. Çin’de son iki yılın en çok satan markalarına Canalys tarafından hazırlanan aşağıdaki grafikten göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK