PAYLAŞ

Apple’ın iPhone 8 ile köklü değişikliklere gidecek olması Çinli firmaları harekete geçirdi. Çinli akıllı telefon üreticileri Apple’a karşı güçlerini birleştiriyor.

Apple’ın önümüzdeki dönemde tanıtmasına kesin gözüyle bakılan iPhone 8 hakkında birçok söylenti mevcut. Bu söylentiler içerisinde en kuvvetlisi ise iPhone 8’in OLED ya da AMOLED ekranla gelecek olması.

Apple’ın akıllı telefon pazarındaki gücünü göz önüne aldığımızda, iPhone 8’in OLED ya da AMOLED ekranla gelecek olması, bazı akıllı telefon üreticileri için ufak da olsa bir tehdit oluşturuyor.

Zira şu anda dünya üzerindeki OLED ya da AMOLED ekranların büyük bir çoğunluğunu Güney Kore ve Japon kökenli firmalar üretiyor. Apple’ın bu firmalarla temas halinde olduğu da bilinen bir gerçek. Eğer bu firmalar Apple ile anlaşırlarsa, hali hazırda iş yaptıkları bazı Çinli üreticileri bırakmak zorunda kalacaklar.

Çünkü ellerindeki üretim gücü, Apple’ın isteğini karşılamaya ucu ucuna yetiyor. Sonuçta kısa sürede 50 milyonun üzerinde telefon satan bir firmadan bahsediyoruz.

Çinli Firmalar AMOLED Ekran Üretimine Başlıyor

Durumun böyle olması Çinli üreticileri biraz rahatsız etmiş diyebiliriz. Zira Çin’in önemli akıllı telefon üreticilerinden Oppo, Vivo, Huawei ve BBK, OLED ve AMOLED ekran üretimi hususunda güçlerini birleştirmeye hazırlanıyorlar.

Çin’de hali hazırda OLED ekran üretimi yapan Royole’e yatırım yapan bu dörtlü, kendi aralarında da bir konsorsiyum kurmak için ilk adımları attı. Böylece bir iki sene sonra ortaya çıkacak olan AMOLED ekran krizine karşı güçlerini birleştirmiş olacaklar.

Kim bilir, belki bu dörtlü ilerleyen yıllarda Apple’a da AMOLED ekran satmaya başlayabilirler. Bekleyip göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK