PAYLAŞ

İnternette normallerine göre daha ucuz satılan demo iPhone 7 ne demek. Ya da soruyu biraz daha genişletelim, demo cihaz ne demek? Normalinden farkları nedir? İşte cevabı.

İnternetten alış verişin yaygınlaşmasıyla birlikte, demo cihazların satışında da önemli derecede artış oldu. Özellikle şu aralar internette demo iPhone 7 satışları hayli fazla diyebiliriz. Peki demo iPhone 7 ne demek? Normaliyle arasındaki fark nedir?

Aslında demo iPhone 7 değimiyle diğer demo telefonların pek bir farkı yok. Yani demo iPhone 6s ya da demo iPhone 6 neyse demo iPhone 7 ‘de o anlama geliyor. Peki demo cihaz ne demek? İşte asıl mesele burada diyebiliriz.

Demo cihazlar firmalara teşhir ürünü olarak gönderilen cihazlardır. Satıcılar bu cihazları teşhire koyarak kullanıcıların ön deneyim edinmesini sağlarlar. Bu cihazların yazılımları, satışta olanlardan biraz daha farklıdır diğer bir değişle birçok özelliği kısıtlanmış durumdadır.

demo-iphone7-ne-demek-2

Demo iPhone 7 Farkı Nedir?

Yukarıda söylediklerimizi demo iPhone 7 üzerinden açıklayalım. Örneğin Apple, Teknosa’nın falanca mağazasına 2 adet teşhir için demo iPhone 7 gönderir. Bu demo cihazların kulaklıkları vs. bulunmaz. Kutudan sadece telefon ve şarj cihazı çıkar.

Sonrasında Teknosa bu telefonları teşhire koyar ve mağazaya gidenler sağına soluna basar, parmaklar vs. vs. Ardından bu telefonlar bazı yetkililerin inisiyatifinde satışa konulur. Normalde demo telefon satışı yasaktır. Fakat görüldüğü üzere bu yasağı sallayan kimse yoktur. (Teknosa ismi farz-ı misal olarak verilmiştir)

Şimdi gelelim bir diğer mevzuya. Bu demo iPhone 7 modellerinin normal satılanlardan farkı nedir. Aslen yazılımdan başka bir fark yoktur. Yani demo iPhone 7 alıp, içerisinde iOS 10.1 yüklerseniz, normal bir iPhone 7’den hiçbir farkı kalmaz.

Demo iPhone 7 Garantisi Var mı?

İşin asıl önemli noktası ise, bu telefonların garanti sürecidir. Apple bu telefonlara 1 yıl garanti vermektedir. (Bazı satıcılar 2 yıl garanti falan der inanmayın) Fakat bu garanti kapsamı sadece o firmaya verilen bir haktır. Yani siz tekil olarak Apple Store’a gittiğinizde bu garanti kapsamından yararlanamama riskiniz vardır.

Diğer yandan aldığınız telefon teşhire çıktığı için sıfır bir telefondan ziyade, yüzlerce kişi tarafından parmaklanmış halde elinize ulaşabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse, demo iPhone 7 ya da demo cihaz tamamen şans işidir. Teşhirde başına ne geldiğini Allah bilir. Garanti kapsamına girip girmeyeceği de tamamen şansa kalmıştır. İyisi mi siz demo cihaz (demo telefon) yerine 200-300 daha verip ithalatçı garantili telefonlardan alın. Bir başka yazımızda ithalatçı garantili telefon ne demek onu da açıklayacağız. Şimdilik hoşçakalın.

1 YORUM

  1. Merhaba ipad pro 9.7″ demo ürünü pupa bilişimden hiç kullanilmamiş olarak aldim sorum donanim ya da yazilimsal olarak bi eksiği var mıdır teşekurler

BİR CEVAP BIRAK