PAYLAŞ

Akıllı telefon pazarının lider isimlerinden biri olan Apple, Çin’deki üretim ağını ana vatanı Amerika’ya kaydırmayı düşünüyor. İşte detaylar.

Donald Trump’ın seçim zaferinin ardından, iç ve dış politikalarında ciddi kararlar alan Apple’dan yeni bir hamle daha geldi.

Geçtiğimiz gün sızdırılan rapora göre Apple, iPhone üretim merkezini Amerika’ya taşımaya hazırlanıyor. Bu konu hakkında tedarikçilerden yardım talep eden ünlü teknoloji devini ilk tepki ise Çin’deki üreticisi Foxconn’dan geldi.

iphgone

Maliyet 2 Katına Çıkar, iPhone Zamlanır!

Foxconn yetkilileri böyle bir ihtimali düşünmek bile istemediklerini belirtirken, olası bir durumda iPhone maliyetinin ikiye katlanacağını, bu durumun da telefon fiyatlarına zam olarak yansıyacağını belirttiler.

Karşıt görüştekiler ise, Apple’ın üretim tesisini Amerika’ya taşıması halinde vergi indirimi ve kar marjını biraz aşağıya çekerek zama ihtiyaç duymayacağını iddia etti.

Sonuç olarak ülkemizde doların uçup gittiği şu günlerde Apple’ın böyle bir hamle yapması, yüksek ihtimalle güzel ülkemin iPhone satış fiyatlarına 3-5 kat fazla yansıyacaktır.

Diğer taraftan, eğer söylentiler gerçek çıkar ve Apple gerçekten üretim tesisini Amerika’ya taşırsa, iPhone modellerinin üstünde bulunan “Assembled in China” ifadesi de tarih olacak. Diğer bir değişle Çin malı iPhone ifadelesi mazide bir hatıra olarak anılacak.

BİR CEVAP BIRAK