PAYLAŞ

Intel ve Qualcomm olmak üzere iki farklı modemle satışa sunulan iPhone 7 modellerinin, performans olarak farklılıklar içerdiği ortaya çıktı işte detaylar.

Apple’ın geçtiğimiz dönemde tanıttığı yeni iPhone modeli, kısa sürede ilgi odağı haline gelmeyi başarmıştı. Apple iPhone 7 lansmanında yine telefonun belli başlı özelliklerinden bahsetmiş, fakat teknik detaylara fazla girmemişti.

iPhone 7 satışa sunulduktan kısa süre sonra, iki farklı modem kartının kullanıldığı ortaya çıktı. Bu kartlardan birisi Intel XMM3360 iken diğeri ise Qualcomm X12 modeliydi. İki kartı taşıyan iPhone 7 modelleri üzerinde yapılan testlerde herhangi bir fark ortaya çıkmamıştı. Bunun nedeni ise geçtiğimiz gün su yüzüne çıktı.

iphone-7

Hangi iPhone 7 Daha Hızlı?

Konuya hakim isimlerden iri olan Jan Dawson, Apple’ın aradaki farkı bildiğini ve bu yüzden Qualcomm modemde sınırlamalara gittiğini belirtti. Dawson, Intel XMM3360’ın maksimum hızının saniyede 450 megabit, Qualcomm X12 modemin hızının ise saniyede 600 megabit olduğunun altını çizerek, aradaki farkın Apple tarafından kapatıldığını belirtti.

Bu durumun yazılımsal bir süreç olduğunu belirten Dawson, ileride gelecek herhangi bir güncelleme ile Qualcomm X12’ye sahip olan iPhone 7 modellerinin hızının arttırılabileceğini söyledi.

Dip not olarak, kısıtlanmayan Qualcomm X12 modemin daha fazla güç tükettiğini de belirtelim.

Peki sizin iPhone 7’niz de hangi modem bulunuyor? Qualcomm mu, yoksa Intel mi?

BİR CEVAP BIRAK