PAYLAŞ

Ülkemizde de yayınlanan bazı reklamlarda gördüğümüz drone ile sipariş dağıtma olayı gerçek oldu. Dominos, drone ile pizza dağıtımına başladı.

Yakın gelecekte makinaların insanların yaptığı birçok işi yapabileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Zaten hali hazırda, eskiden insanların yaptığı pek çok iş, şu anda otomasyon sistemleriyle donatılmış makinalarla yapılabiliyor.

Bu hususta en çok tartışılan şey ise, moto kuryeler yerine droneların kullanılıp kullanılamayacağıydı. Zira bilindiği üzere Çin ve Amerika’da birkaç ufak işletme bu tarzda hizmetler verdiğini duyurmuştu.

dominos-drone

Şimdilik Sadece Yeni Zelanda’da 

Fakat ilk büyük ölçekli yatırım Dominos’tan geldi. Dominos yaptığı açıklamada Yeni Zelanda’da belirli bir müşteri kitlesine drone ile sipariş dağıtmaya başladıklarını açıkladı. Yetkililer, şu ana kadar gerçekleşen siparişlerde herhangi bir sorun yaşanmadığını belirtirken, bu yöntemin klasik yöntemlere nazaran çok daha hızlı olduğunun da altını çizdi.

Dominos yetkilileri bu sistemi Yeni Zelenda’nın tümüne yaymak istediklerini söylerken, diğer ülkelerde benzer hizmetlerin verilip verilmeyeceği konusunda ise bilgi vermedi.

Bilindiği üzere Dominos ülkemizde de son derece geniş bir şube potansiyeli ve müşteri kitlesine sahip. Hatta, satış çizgisinin Yeni Zelanda’ya oranla daha yüksek olduğunu söylemek te mümkün. Fakat pizza taşıyan bir drone’a ülkemizde nasıl yaklaşacağını kestirmek biraz güç olabilir. Zira, pizza siparişi için havalanan drone’dan bir daha haber alınamama riski oldukça fazla görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK