PAYLAŞ

Sibernetik alanı, robot teknolojisi aldı başını gidiyor. Şu aralar hayli uzak olduğumuz bu teknolojik alanı bir Türk’ün bulduğunu biliyor muydunuz? İşte El Cezeri hakkında az bilinenler.

Sibernetik alanı özellikle son 10 yılda büyük bir gelişim gösterdi. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda bu alanda önemli gelişmelere tanıklık edeceğiz. Peki bu alanın geçmişi ne kadar geriye dayanıyor dersiniz? 1900’lere mi? 1800’lere mi? Hayır. Sibernetik alanının ilk ortaya çıkışı 1150’li yıllara dayanıyor.

Robotlar daha insanların hayallerini bile süsleyemezken, Cizreli İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El-Cezeri insanlığı yönlendirecek, çağ açıp çağ kapatacak buluşlara imza atıyordu. Peki El Cezeri kimdir? Neden tarih için bu kadar önemlidir?

Lakabını doğduğu şehirden alan El Cezeri 1136 yılında Cizre’nin Tor mahallesinde doğmuştu. Henüz çocuk denilecek yaşta eşine benzerine az rastlanan mekanik icatlar geliştiren El Cezeri’nin keşfedilmesi de pek uzun sürmedi.

El Cezeri eğitimini Camia Medresesi’nde tamamladı. Eğitiminin ardından fizik ve mekanik alandaki çalışmalarını hızlandırdı.

El Cezeri’nin üzerinde çalıştığı icatlar genellikle su ve çeşitli çarklarla çalışan dinamiklere dayanıyordu. O tarihlerde mekanik aksama sahip pek de icat bulunmadığından ötürü, El Cezeri’nin icatlarının geleceğe de yön verdiği belirtilir.

BİR CEVAP BIRAK