PAYLAŞ

Facebook, Youtube’ta yer alan reklam modeline benzer bir proje üzerinde çalışıyor. İşte Facebook’taki video keyfinizi baltalayacak olan o çalışmanın detayları.

Youtube’ta video izlemeyi ya da şarkı dinlemeyi sevmeyen sanırım yoktur ya da yok denecek kadar azdır. Peki tam videoyu izleyecekken öncesinde giren reklamlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sanırım bu durumdan pek çok kişi gibi sizde nefret ediyorsunuz. İyi haber, Mark Zuckerberg’in de bu tarz reklamlardan nefret ediyor olması.

Facebook uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni reklam modelinin test aşamasını sonunda tamamladı. Facebook’ta yer alan videolar için hazırlanan bu reklam projesi, YouTube’ta yer alan reklamlarla benzerlik gösterecek.

İşin iyi yanı ise bu reklamların videonun hemen başında değil, ilk 20 saniyesinden sonra devreye girecek olması.

Ayrıca Facebook, 90 saniyeden kısa videolarda reklam bulunmayacağının da müjdesini verdi. Bu iyi bir haber diyebiliriz. Zira Facebook’ta yer alan ve çok izlenen kısa videoların büyük bir bölümü zaten 90 saniyenin altında.

Zuckerberg, video başlamadan giren reklamların sinir bozucu olduğunu bildiği için bu tarz bir uygulamaya gittiklerini belirtmiş. İçerik yaratıcılarıyla reklam gelirlerini paylaşacaklarını belirten Facebook yetkilileri, gelirin yüzde 45’lik kısmını ise kendi için ayıracaklarını söylediler. Bakalım Facebook video reklamları beklenileni verebilecek mi?

BİR CEVAP BIRAK