PAYLAŞ

Birçok kişi Facebook’ta silinen mesajları geri getirme konusunda çeşitli yöntemlere başvurabiliyor. Peki bu işi doğru yöntemle mi yapıyorlar?

Bir anlık kızgınlıkla ya da dalgınlıkla Facebook’ta bizim için önem taşıyan mesaj ya da konuşmaları silebiliyoruz. Daha doğrusu biz sildiğimizi sanıyoruz fakat aslında Facebook bunları veri tabanında saklamaya devam ediyor.

Bu yazımızda size Facebook’ta silinen mesajları geri getirme konusunda bazı ipuçları vereceğiz. Genelde internette de facebookta silinen mesajları geri getirme konusunda birçok makale mevcut. Fakat bunların çoğu silinen mesajları değil, hali hazırda silmediğiniz mesajları arşivlemenizi sağlıyor.

Peki gerçekten Facebook’tan silinen mesajları nasıl getirebilirim sorusunun yanıtı ne? Aslında bu işlem öyle sanıldığı kadar basit değil. Fakat biz yine de size basit bir dille anlatmaya çalışacağız.

Bu iş için ilk olarak MAC tarzında bir PC’ye ihtiyacınız var. MAC OS içerisinde bulunan “Zaman Makinesi” isimli uygulama bizim Facebook’ta silinen mesajları geri getirmedeki en büyük yardımcımız olacak.

Time Machine isimli uygulamayı çalıştırıp, geri yedek aldığımız bir tarihe geri dönmemiz gerekiyor. Bu geri dönüş sadece Mac bazında kalmayarak, internet gezginindeki bazı verileri de geri getirecek.

Time Machine’i ayarlayıp geri döndükten sonra Facebook hesabımıza giriş yapıyoruz. Mesajlara baktığımızda hala silinen mesajların geri gelmediğini göreceksiniz.

Panik yapmayın. Şimdi Facebook’ta silinen mesajları geri getirme için bir arşiv yaratmamız gerekiyor. Yani klasik yöntem.

Sağ üstteki ok işaretine tıklayarak açılan pencereden “Ayarlar” sekmesine gelerek seçiyoruz.

Gelen sayfada “Genel Hesap Ayarları” şeklinde bir ifade bulunuyor, eğer seçili değilse bu ifadeye tıklayarak, resimde gördüğünüz ekrana ulaşmanız lazım. Daha sonra en alt kısımda bulunan “Facebook verilerimin kopyasını indir” seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan sayfada Facebook’ta silinen mesajları geri getirmek için kullanacağımız arşiv oluşturulacak. Arşivi İndir butonuna tıklayıp beklemeye konuluyoruz. Bir kaç dakika içerisinde arşivimiz oluşturuluyor ve indiriyoruz.

Dip not olarak belirtelim. Time Machine’de zamanı ne kadar geriye alırsanız, o tarihe kadar olan mesajlarınız geri gelecektir. Bunu unutmayın… Sorularınız olursa yorum olarak belirtebilirsiniz.

8 YORUMLAR

  1. Dediğinizi yaptım ama istediğim mesajı bulamadım hepsi yok. Ctrl+f yapıp hayırladığım muhabbetleei yapıyorum yine o yazı bulunmuyor. Şahısla alakalı hüç biri yok gerekli olan olmaz gereksizler hep orda..!

BİR CEVAP BIRAK