PAYLAŞ

Galaxy Note 7 neden patlıyor sorusu sonunda netliğe kavuştu. Patlamaların başrolünde ise Samsung’un Note 7 tasarımı bulunuyor. İşte detaylar.

Bildiğiniz üzere Samsung bir süre önce satışa sunduğu Galaxy Note 7 modelini bazı olumsuzluklardan ötürü geri çağırma kararı almıştı.

Galaxy Note 7 modellerinin, dünyanın dört bir yanında aniden patlaması teknoloji gündeminin zirvesine yerleşmiş, Türk Hava Yolları da dahil olmak üzere birçok hava yolu şirketi bu telefonlarla uçağa binilmesini yasaklamıştı.

Uzun süre Galaxy Note 7 neden patlıyor sorusu hakkında çeşitli spekülasyonlar üretildi. Bu söylentiler içerisinden üzerinde en çok durulan ise batarya sorunuydu. Zaten telefon içerisinde bu şiddette patlayabilecek başka bir parça da bulunmuyordu. Dolayısıyla fatura bataryaları üreten şirkete kesilmişti.

Fakat geçtiğimiz gün yayınlanan bir raporla, işin renginin pek de öyle olmadığı ortaya çıktı. Samsung’un Galaxy Note 7 tasarımında kullandığı batarya şemasının, Galaxy Note 7 patlamalarının asıl nedeni olduğu anlaşıldı.

Sırf Tasarımı İnce Oldun Diye…

Olayı kimyasal ve elektroniksel bir lisanla özetlemek gerekirse,  lityum kobalt oksitten yapılmış pozitif bir tabakayı ve grafitten yapılmış negatif bir tabakayı ayırmak için elektrolitler yardımıyla oluşturulan çift polimerli bir tabaka kullanılmış.

Samsung pilin harcadığı alanı daraltmak için bu tabakada incelmeye gidince, zamanla eksi ve artı kutuplar birbirine temas ederek patlamalar gerçekleşmiş. Rapora göre eğer Galaxy Note 7’ler geri çağrılmasaydı, arka cebinizde üzerine oturduğunuzda dahi patlama riski vardı.

Dip not olarak Samsung’un bu geri çağırma işinden 5 milyar dolar zarar ettiğini de belirtelim.

BİR CEVAP BIRAK