PAYLAŞ

George R.R. Martin’in ‘Buz ve Ateşin Şarkısı’ serisi Taht Oyunları (Game of Thrones) adıyla televizyon evrenine giriş yapmadan önce de tüm dünyada popülerdi, ancak dizinin etkisiyle bu popülerliğini birkaç kez daha artırmış oldu.

Martin karakterleri oluştururken gerçek tarihten esinlenmiş midir bilinmez, ancak Game of Thrones karakterleriyle gerçekten yaşamış bazı kişiler arasındaki benzerlikler akla bu ihtimalin gerçek olabileceğini getiriyor. Bu yazımızda Game of Thrones karakterlerinin gerçek tarihte kimler olabileceğini ele alacağız.


Serinin belki de en güçlü kadın savaşçısı Tart Hanesi’nden Brienne, genelde zırhıyla ve kılıcıyla karşımıza çıkıyor. Onun bu özelliği İngiltere’ye karşı Yüzyıl Savaşlarında Fransa saflarında mücadele etmiş ve hakkında birçok eser bulunan Jeanne d’Arc’ı getiriyor.

Jeanne d’Arc ne var ki henüz 19 yaşındayken engizisyon mahkemesi tarafından erkek kıyafetleri giyen ve var olmayan sesler duyan bir kafir olarak ilan edilip, diri diri yakılarak öldürülmüştür. İlginçtir öldürme kararından 490 yıl sonra aynı mahkeme kendisini azize olarak ilan etmiştir.

BİR CEVAP BIRAK