PAYLAŞ

Apple, iPhone’un 10. yılına özel bir grafik yayınladı. Yayınlanan grafikte 2007’den günümüze kaç milyon iPhone satıldığına yer verildi. İşte detaylar.

Akıllı telefon pazarının Samsung’la birlikte lider isimlerinden biri olan Apple, geçtiğimiz 10 seneye ait bir iPhone satış grafiği yayınladı. Yayınlanan grafikte, ilk iPhone modelinden bu yana her sene kaç iPhone satıldığına yer verildi. Bu grafiğe aşağıdan göz atabilirsiniz.

Grafikte de görüldüğü üzere her sene iPhone satışları katlanarak artmış. Sadece son senede gözle görülür bir düşüş mevcut. Bu düşüşü de zaten geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir haberde sizlerle paylaşmıştık.

iPhone satışlarının katlanarak artmasının bir diğer nedeni ise pazardaki iPhone yelpazesinin gittikçe genişlemesi. Örneğin bu sene iPhone 5s’ten, iPhone 7 Plus’a kadar geniş bir iPhone yelpazesi mevcuttu. iPhone 5s’in üretimi durdurulmuş olsa da hala sıfır iPhone 5s bulmak oldukça kolay.

iPhone yelpazesinin geniş olması, bütçesi dar kullanıcıları da Apple’a yöneltmiş durumda. Zira birçok kullanıcı orta segmentte bir Samsung alana kadar aynı paraya iPhone 5s almayı daha mantıklı buluyor. Bu durumda iPhone satış grafiğini olumlu yönde etkiliyor.

Apple, iPhone 8 ile birlikte satış rakamlarının daha da artmasını bekliyor. Zira iPhone 8 ile birçok devrimsel niteliğin geleceğinden bahsedilmekte. Yine de bekleyip göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK