PAYLAŞ

Bir süredir ortalıkta bir milli arama motoru muhabbetidir gidiyor. Peki Geliyoo.com gerçekten devlet destekli bir arama motoru mu? İşte detaylar.

Son günlerde bir milli arama motoru muhabbeti ortalığı kasıp kavuruyor. Bu durumun ana nedeni ise ismi geçen arama motorunun, 10 yılda 10 milyon yatırımla hayata geçirildiği iddiası. İşin kriz boyutuna ulaşan bölümü ise bu paranın devlet tarafından sağlandığı iddiası.

Şimdi öncelikle şunu netleştirelim. Geliyoo.com hiç bir zaman devlet destekli bir proje olmamış. Kaynak ise son derece sağlam. T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı.

Bakanlığın resmi sitesinden yapılan açıklamada, Geliyoo.com ile devletin hiçbir resmi kurumunun, hiçbir şekilde herhangi bir alakasının bulunmadığı belirtilmiş.

Peki Geliyoo.com’un devlet destekli olduğu nereden ortaya çıktı? Bunun 2 nedeni var. Birincisi meydanlarda yerli arama motoru yapılacağının dillendirilmesi. İkincisi ise Geliyoo.com’un 10 yılda 10 milyon yatırım yaptık türünden söylemleri. İnsan düşünüyor. Böyle boş bir arama motorumsu için bu kadar para nereden bulunabilir? Tabi ki devletten.

Gelelim Geliyoo.com’un ilk olarak ortaya çıktığı zamanlara. Malum bu mesele son birkaç aylık olay değil. Günümüzden çok öncesine dayanan bir maziye sahip Geliyoo.com. Büyük gazetelere bir şekilde ulaştırılan basın bültenleri ve bu bültenlerde yer alan uçuk vaatler. Bu vaatlerden sizlere ufak bir kuple sunmak isteriz;

“Türkiye’de dünyanın en büyük teknoloji üniversitesinin kurulmasını sağlamak.
Türkiye’de toplum ahlakını ve düzenini korumaya yönelik çalışmaları geliştirmek.
Porno ve benzeri içerikleri tamamen yasaklamak.
Türkiye’nin kültürel zenginliklerini en iyi şekilde insanlara ve dünyaya tanıtmak. İstenildiğinde telif hakkı koruması sağlamak.
Dünyanın en modern ve büyük camisini Türkiye’de inşa ederek bir ilki başarmak.
Her gün bir evsizi ev sahibi yaparak toplumun kalkınmasına ve gelişimine katkıda bulunmak.
Temiz bir Türkiye Cumhuriyeti, adından gururla söz edilen bir ülke yapısının oluşmasına yardımcı olmak.”

Tabi ki bunları okuyan güzel yurdum insanları hemen bir gaza gelmiş olabilir. Bu ülkede zaten birileri cami yaptıracağım dedi mi akan sular durur. Neyse. Sonrasında 1997 doğumlu, Geliyoo.com CEO’su Twitter’dan şu Tweeti yayımlar.

Böylelikle Geliyoo.com balonu da sönmüş olur. Ta ki geçtiğimiz bir kaç güne kadar. Geliyoo.com bir anda tekrardan sosyal medyanın gündemine oturur vs. vs.

Peki bu arama motoru ne kadar millidir? Hiç. Asıl sorulması gereken soru, bu site arama motoru mudur? Kendi algoritması vs var mıdır? Tabi ki hayır. Google’dan beslenen basit bir motorumsudur. Milli falan da değildir. Olamamıştır da. Açıklamalara göre devletle milletle falan da alakası yoktur. Kısacası, canı sıkılan bir arkadaşın bazı ana medya organlarını trolleyerek ortaya çıkardığı, 10 milyon değil 10 TL bile etmeyecek bir motorumsudur.

BİR CEVAP BIRAK