PAYLAŞ

2016’nın en değerli 500 şirketi belli oldu. Son 5 senedir zirvede bulunan Apple, yerini Google’a kaptırdı. İşte konu ile ilgili detaylar.

Dünyaca ünlü bağımsız danışmanlık firması Brand Finance, geçtiğimiz senenin en değerli firmalarını açıkladı. Son 5 senedir birinciliği kimseye kaptırmayan Apple, bu sene ise kendine ikinci sırada yer bulabildi.

Bu sene zirvenin yeni sahibi ise senelerdir ilk 2’deki yerini kimseye kaptırmayan Google oldu. Listenin 3. Sırasında ise bir başka internet devi Amazon bulunuyor.

Apple’ın tahtını Google’la kaptırmasının ana nedeni olarak iPhone 7 satışlarının beklenen seviyeye ulaşılamaması gösteriliyor. Bilindiği üzere, kısa süre önce Apple bazı finansal hedeflerin tutturulamadığını ileri sürerek faturayı CEO Tim Cook’a kesmişti.

Apple’ın kar oranının beklenenin altında kalması, firmayı en değerli şirketler sıralamasında da bir basamak geriletmiş görünüyor.

Bu arada Facebook ve Samsung gibi devlerin de ilk 10’da bulunduğunu belirtelim. İşin garip yanı ise Facebook’un ilk 5 içerisinde yer almasına karşın Twitter’ın ilk 100’e bile girememiş olması. Hatta işi biraz daha ilginçleştirip, WeChat’in bile 100. sırada yer aldığı bir listede Twitter’ın neden bulunmadığını da tartışabiliriz.

BİR CEVAP BIRAK