PAYLAŞ

Henüz dünyadaki birçok yer 4G altyapısında mükemmelliğe erişememişken, Intel şimdiden bu yılın ikinci yarısında örneklemeye hazır hale gelecek olan ileri üretim aşamasındaki 5G modeminin duyurusunu yaptı. 5Gbps indirme hızına sahip modem ile örneği 50 GB’lık bir filmi 80 saniyede indirebileceksiniz. Tabii internet sağlayıcınız bu altyapıya sahip olursa.

Bu indirme hızına erişebilmek için modem bant genişliği yığılması, ultra düşük gecikme frekansları, MIMO, gelişmiş kanal kodlama ve 4G geri dönüşümü gibi çeşitli teknolojilerden yararlanıyor. Modemin günümüz 4G altyapısı ile uyumlu olacağı da belirtildi.

Güney Kore, 2018’de Geçiyor

5G şebekeleri şimdiden Amerika’da kurulmaya başlandı. Verizon, on şehirde sabit 5G hizmeti için 5G ekipmanı kurarken, AT & T DirecTV Now servisi için sabit bir 5G sinyali kullanıyor.

T-Mobile, 12Gbps indirme hızına ulaşan ilk testlerle 2020’de 5G oyununa girmeyi planlıyor. Güney Kore, Samsung ve Kore Telekom gibi dünyanın diğer bölgelerinde 2018 Kış Olimpiyatları için 5G bağlantı kurulması planlanıyor. Bakalım bir dönem 3G’den, 5G’ye doğrudan geçisin tartışıldığı ülkemiz ne zaman 5G’ye geçecek?

BİR CEVAP BIRAK