PAYLAŞ

Apple’ın geçtiğimiz yıl Kasım ayında satışa sunduğu iPhone X, tasarımı ve TrueDepth destekli ön kamerası ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Uçtan uca OLED ekran tasarımı ile beğeni toplayan iPhone X’in üst kısmında bulunan çentik ise kullanıcıları rahatsız etmişti. Genel itibariyle bu çentik diğer üreticilere de ilham kaynağı oldu. Son dönemde tanıtılan birçok Android tabanlı telefonda da iPhone X tasarımına benzer bir çizgi izlendiği görüldü. Bu durumdan rahatsız olan Apple, iPhone 11 ile tasarım dilini biraz daha değiştirme kararı aldı.

iPhone 11 ile çentik daha da incelecek

Sızdırılan son raporlara göre, Apple iPhone 11 (ya da iPhone Xs artık adı ne olacaksa) modelinde çentik kısmını daha da inceltmek istiyor. Aslında sensor ve kameraların ekranın altına gizlenmesi ve böylece uçtan uca ekran modelinin ön plana çıkarılması gündemde. Fakat bu teknolojinin şimdilik çok da olası durmadığını kabul etmek gerekiyor.

Hatırlanacağı üzere Apple, parmak izi okuyucusunu da ekranın altına yerleştirmek istemişti. Fakat bunda başarılı olamamıştı. Dolayısıyla parmak izi okuyucusu bile ekranın altına yerleştirilememişken, kamera ve TrueDepth sensörlerinin ekranın altına yerleştirilebileceği fikri pek de olası durmuyor.

Sonuç olarak Apple, iPhone X’in çokça taklit edilmesinden rahatsız olmuş durumda. Bu yüzden en azından çentik kısmının tasarım çizgisini değiştirerek iPhone 11 ile farklı bir hava yakalamak istiyor. Bakalım Cupertino merkezli şirket, bunu başarabilecek mi? Bekleyip göreceğiz.