PAYLAŞ

OLED ekran teknolojisiyle donatılacak olan iPhone 8’in şimdiye kadarki en pahalı iPhone olması bekleniyor. İşte iPhone 8 fiyatı hakkındaki ilk detaylar.

Uzun süredir iPhone 8 ile ilgili pek çok iddia ortalıkta dolaşıyor. Bu iddialardan en çok dile getirileni ise OLED ekranlı iPhone 8 modeli. Bu durum için artık kesinleşti dememiz de mümkün. Zira Apple’da sunduğu raporlarda OLED ekran için Samsung, Sharp, LG gibi firmalarla görüştüğünü gizlemedi.

Mobil OLED ekran pazarının yüzde 90’dan fazlasını elinden bulunduran Samsung, tedarikçi bakımından Apple’in ilk önceliği konumunda. Peki OLED ekran iPhone 8 fiyat etiketini nasıl etkileceyek. Özellikle tedarikçi Samsung olursa.

OLED Ekran iPhone 8 Fiyat Etiketini Yükseltecek

Öte yandan Apple’ın iPhone 8 modelinde kullanacağı OLED ekranın en iyisi olmasını istemesi, hatta Samsung cihazlarından bile iyi olmalı şeklinde dile getirmesi bu ortaklığa gölge düşürebilir.

iphone-8-fiyati

Bu yüzden Amerikalı üretici diğer OLED ekran üreticileriyle de sıcak temas halinde. Fakat iPhone 8 için düşünülen OLED ekranın, Apple’ın istediği standartlara uygun olarak üretilmesi hayli zaman alabilir. Bu da ister istemez OLED ekranlı iPhone 8 modelinin 2017’ye yetişememesi gibi bir durumun ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Öte yandan, iPhone 8 fiyatı içinde bazı söylentiler ortaya atılıyor. Kulislerde, “Apple’ın OLED ekran kullanacak olması, iPhone 8 fiyat etiketinin yukarıya tırmanmasına neden olacaktır” görüşü ağır basmakta.

Bu durum hayli mantıklı diyebiliriz. Zira OLED ekranların maliyeti, IPS LCD ekranlara oranla bir hayli fazla. Eğer Apple iPhone 8 satışlarından gelecek olan kar marjını kısmak istemezse, iPhone 8 fiyatı hali hazırda iPhone 7’nin çıkış fiyatının çok daha üstünde olacaktır.

Yine de 2017 Eylül’e daha uzun zaman var. Bakalım o zamana kadar daha ne gibi söylentilerle karşılaşacağız.

BİR CEVAP BIRAK