PAYLAŞ

Donald Trump‘ın başkanlık seçimindeki vaatlerinden birisi de, yurt dışında üretimde bulunan Amerikan firmalarını ülkeye geri getirerek, işsizlik oranını alt seviyelere çekmekti. Trump‘ın başkan seçilmesinin ardından ise gözler Apple gibi üretimini başka ülkelerde gerçekleştiren devasa firmalara döndü. Ancak görünüşe göre Trump bu vaadini gerçekleştiremeyecek.

Geçtiğimiz günlerde Apple‘ın Çin’deki tedarikçileri Foxconn ve Pegatron‘a üretimin Amerika’da yapılması yönünde talepte bulunduğu haberleri gün yüzüne çıkmıştı. Foxconn bu fikre ılımlı yaklaşırken, Pegatron ise maliyetler nedeniyle faaliyetlerini Amerika’ya taşımanın zor olduğunu belirtmişti. Çin kaynaklı haberler ise Apple‘ın tedarikçiliğini yapan çoğu firmanın ABD’ye taşınma fikrine sıcak bakmadığını ortaya çıkardı.

Tedarikçiler Vazgeçti!

Haberde Apple‘ın cam tedarikçisi Lens Technologies‘ten söz edilirken, firmanın ABD’de Çin’deki gibi esnek çalışma saatlerine sahip olamayacağını ve işçilere daha fazla maaş ödemesi gerekeceği için ABD‘ye taşınma fikrine hoş bakılmadığından bahsedilmiş.

Ayrıca Apple‘ın Çin‘de kurduğu üretim sisteminin bir benzerini ABD’de kurmasına da zor gözüyle bakılıyor. Zira örneğin, mobil cihazların üretiminde kullanılan metal cihazlar 10 günde tesislere ulaşırken, üretimin ABD‘ye kaydırılması demek, hammadde ticaretinin de aylarca sürmesi ve ekstra maliyet anlamına geliyor.

iPhone’a Ek Vergi Gelecek!

Trump seçimlerde, yurt dışında üretim faaliyeti gösteren firmalara karşı elini kuvvetlendirmek için, iPhone gibi yurt dışında üretilip ülkeye sokulan ürünler için %35 ek vergi koyacağını da vaadetmişti.

Görünen o ki Apple üretimini ABD‘ye taşımayacak. Bakalım Trump ek vergi sözünü gerçekleştirebilecek mi? Ancak şimdilik Trump, Apple’ın bu verginin ağırlıklı kısmını müşterilerine yansıtabilme ihtimalini ve bu firmaların cirolarında görülecek gerilemelerinin ülke ekonomisine olumsuz yansımaları olabileceğini unutmuş görünüyor.

Olası bir ek verginin iPhone’nun ülkemize herhangi bir yansımasının olup olmayacağı ise henüz belirsiz.

BİR CEVAP BIRAK