PAYLAŞ

Donald Trump’ın sürpriz bir şekilde ABD Başkanı seçilmesinin ardından şimdi de tüm dünya Trump’ın seçim yarışı sırasındaki vaatlerinin ne kadarını gerçekleştirebileceğini merak ediyor. Trump özellikle de ekonomik konulardaki verdiği vaatlerle ve ticaret anlaşmalarına getireceği yeni düzenlemelerle yarış sırasında ön plana çıkmıştı. Her ne kadar henüz Başkanlık görevine başlamamış olsa da Trump’ın bu vaatlerine ilk ciddi tepki Çin’den geldi.

iphone

Çin’den iPhone ve ABD Arabalarına Yasak!

Trump seçim zamanı Çin mallarına yüzde 45 tarife uygulayacağı sözünü vermişti. Çin’in devlet gazetesi aracılığıyla Trump’a yanıtı ise gecikmedi.  Eğer Trump sözünü tutar da böyle bir uygulamaya giderse Çin de iPhone ve ABD arabalarının ülkedeki satışlarına engelleme getirecek. Bu haber başta Apple olmak üzere ülkedeki birçok büyük firmayı mutsuz etmiş olsa gerek.

Öte yandan Çin Başkanı Xi Jingping’in Trump’ı arayarak iki ülke arasındaki işbirliğinin sürdürülmesinin en doğru tercih olacağını ifade ettiği ve iki liderin yakın ilişkileri sürdürme konusunda anlaşmaya vardığı da Çin medyasında yer alan haberler arasında.

Bakalım Trump seçim süresince vaadettiklerinin ne kadarını gerçekleştirebilecek?

BİR CEVAP BIRAK