PAYLAŞ

Dünyanın en hızlı bilgisayarını geliştirmek için Japonlar harekete geçti. İşte konu ile ilgili detaylar.. BBC’nin haberine göre yaklaşık 175 milyon dolara mal olacak bilgisayar, dünyanın en hızlı bilgisayarı unvanını da ele geçirecek.

AI Bridging Cloud isimli bilgisayarın 130 petaflopluk işlem hızına sahip olması planlanıyor. Petaflop nedir sorusunu şöyle açıklayalım; 1 saniyede yapılan 1 katrilyonluk işlemi açıklamak için kullanılan terimin adı. Bu alanda rekorun şu anki sahibi ise Çinli Sunway TaihuLight isimli bilgisayar. Sunway TaihuLight teoride 125 petaflopluk işlem hızına sahip, ancak genelde 93 petaflopluk performans ile çalıştığı belirtiliyor.

Önümüzdeki yılın sonlarına doğru tamamlanması planlanan bilgisayarın, büyük dataları analiz etmekten, tıbbi araştırmalara ve hatta robot tasarımlarına kadar birçok alanda kullanılacağı belirtiliyor.

Person of Interest dizisini henüz izlemediyseniz ve izlemeyi düşünüyorsanız, yazının buradan sonrasını okumamanızı öneririm. Umarım bu dünyanın en hızlı bilgisayarını geliştirme olayı sonunda bilgisayarlar arasında insanların pek de dikkate alınmadığı bir savaşa dönmez.

Bu arada resimde gördüğünüz bilgisayar Çinli Sunway TaihuLight.

BİR CEVAP BIRAK