PAYLAŞ

Teknoloji geliştikçe bilim kurgu yapımlarında seyrettiğimiz, bize hayal gibi gelen şeyler de bir bir gerçekleşmeye başlıyor. Matrix serisini izleyenler insanlarla robotlar arasındaki savaşta, insanların kullandığı robot elbiseleri hatırlayacaklardır. Elbette bu konsept Matrix dışında Titanfall ya da Pasific Rim gibi birçok oyun ve başka filmde de karşımıza çıktı, ancak Güney Koreli Hankook Mirae Technologies firması tarafından geliştirilen Method-1 isimli robot bizlere bir hayli Matrix’teki akranlarını anımsattı.

Projenin başında Vitaly Bulgarov bulunuyor. Kendisi Terminator 4, Ghost in the Shell, Robocop ve Transformers 4 gibi birçok yüksek bütçeli Hollywood yapımının konsept ve robot tasarımında görev almış. Bulgarov‘un tasarımlarını gören Hankook Mirae Technologies yetkilileri ise Bulgarov‘a projelerinden bahsetmişler ve kendisini projenin başına geçirmişler.

Bulgarov başta çok daha estetik görünüme sahip ve biraz da Avatar filmindeki robot kıyafetleri andıran tasarımlar hazırlasa da, projeyi hayata geçirmeye başladıktan sonra karşılaşılan zorluklar nedeniyle Method-1‘in çok daha mekanin bir tasarıma sahip olduğunu söylüyor.

3.9 metre boyunda olan Method-1 içerisindeki insanın kol hareketlerini birebir yansıtabiliyor. Yürüyüşü biraz hantal olsa da Hankook Mirae Technologies bu prototipin sonraki nesil robotların önünü açacağını düşünüyor. Bu teknolojinin hangi alanlarda insanoğlunun işine yarayacağı ise şimdilik sırrını koruyor(!)

Aşağıdaki videoda Method-1‘i iş başında görüyorsunuz. Ne dersiniz, sanki ellerinde bir şey eksik değil mi?

BİR CEVAP BIRAK