PAYLAŞ

Microsoft’un sanal gerçeklik aparatı Hololens için seri üretime geçileceği bilgisi geldi. İşte konu hakkındaki detaylar.

Microsoft’un geçtiğimiz sene tanıttığı sanal gerçeklik cihazı Hololens büyük ilgi görmüştü. Türevi sanal gerçeklik cihazlarına nazaran bir hayli üstün olan Hololens fiyatı ile de dikkatleri üzerine çekmişti.

Microsoft’un sadece geliştirici sürümü olarak satışa sunduğu Halolens fiyatı tam 3000 dolar olarak belirlenmişti. Amerikalı teknoloji şirketi geçtiğimiz gün Halolens’in geleceği ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Firmadan yapılan açıklamada, 2020 yılına kadar 80 milyon Halolens satmayı planladıkları belirtildi. Şu an satışta olan Halolens’in fiyat olarak daha makul seviyelere çekileceğini de müjdeleyen yetkililer, 2019’da seri üretime geçecek olan Halolens v3’ün de kullanıcı dostu bir ürün olacağını söylediler.

Muhtemelen bu ifadede geçen kullanıcı dostu ibaresi cihazın fiyatının daha uygun olacağı anlamına geliyordur. Zira bu gözlük gerçekten 3000 dolar civarlarında bir fiyattan satılmaya devam ederse, Microsoft 80 milyon rakamını anca rüyasında görebilir.

Dip not olarak belirtelim. 3000 dolar bu ürünün Amerika’daki fiyatı. Birde bu gözlüğün Türkiye fiyatını düşünün. Zaten güncel dolar kuruyla fiyatı 12.000 TL’ye yaklaşıyor. Yüzde 30 ÖTV, yüzde 18 KDV, gümrük vergisiydi falanıydı filanıydı derken Hololens Türkiye fiyatı neredeyse 20.000 TL’yi bulacaktır. Eh Türkiye’de 20.000 TL’ye gözlük alabilecek kişi sayısı da hayli sınırlıdır diyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK