PAYLAŞ

Radyonun mucidinin kim olduğu konusunda tartışmalar devam ediyor. Zira 1895 yılında Tesla bir radyo sinyalini 80 km öteye gönderebilmeye hazırdı, ta ki laboratuarı yanıp da çalışmaları erteleninceye kadar.

Bu arada İngiltere’de Guglielmo Marconi isimli bir İtalyan, patentini 1896 yılında aldığı kablosuz bir telgraf sistemi üzerinde çalışıyordu. Yalnızca iki devre üzerine kurulu mekanizma Tesla’nın buluşundan daha farklıydı ve çok uzak mesafelere iletim gücüne sahip değildi.

Tesla yeni icadının patenti için 1897 yılında ABD’de başvuruda bulundu ve patenti 1900 yılında aldı. Marconi ise radyo patenti için 1900 yılında başvurdu, ancak buluşu Tesla’nınkine aşırı benzediği nedeniyle reddedildi. Sonrasında Marconi aralarında Thomas Edison’un da bulunduğu sponsorlarının desteğiyle kendi şirketini kurdu ve Tesla’nın birkaç patentli icadından da yararlanarak 1901 yılında Atlas Okyanusu boyunca bir sinyal yayınlamayı başardı.

1904 yılında ise patent enstitüsü kararından vazgeçerek Marconi’nin daha önce reddettiği patent başvurusunu kabul etti ve böylece Marconi radyonun da mucidi oldu. Tesla Marconi’nin şirketine patent ihlali nedeniyle dava açtı. Ne var ki Tesla o dönem çok fakirdi ve büyük bir şirketle mücadale edebilecek kadar güçlü değildi. Yıllar sonra, ancak 1943 yılında sonuçlanabilen davada Tesla haklı bulundu.

BİR CEVAP BIRAK