PAYLAŞ

Apple’ın üzerinde çalıştığı iPhone 8 modelinin OLED ekran ile gelecek olması kafalara, OLED ekran nedir, farkı nelerdir sorusunu getirdi. İşte cevabı.

OLED ekran terimini günlük hayatımızda da sık sıkı duyar olduk. Özellikle bu tip ekranların mobil cihazlarda kullanılması, bizleri OLED ekran terimine alışık hale getirdi. Peki OLED ekran nedir? Hiç merak ettiniz mi? OLED ekranın LED ekrandan farkları nelerdir? İşte bu yazımızda bu iki konuya değineceğiz.

OLED Ekran Nedir?

Öncelikle OLED ekran nedir ya da OLED ekran ne demektir sorularını yanıtlayalım. OLED ekranın açılımı Organic Light Emmiting Device demektir. Yani diğer bir değişle OLED, organik LED anlamına gelmektedir. İlk olarak Kodak firması tarafından kullanılan OLED teknolojisi, LED teknolojisine alternatif olarak üretilmiştir. OLED ekranlar üretilirken molekül ağırlığı düşük organik malzemelerden faydalanılır. Bu yüzden ismi Organik LED olarak geçer.

oled-ekran-ne-demek

Genel olarak iki farklı elektriksel elektrot arasında kalan ve ışık yayan ince bir organik film katmanından oluşur.

LED’ler gibi çok katmanlı değil tek katmanlı bir yapıya sahiptirler. Bu yapı sayesinde LED ekranlara oranla çok daha az enerji tüketirler. Bunun sebebi ise LED ekranlarda olduğu gibi arkadan aydınlatma gerektirmemesidir. Peki OLED ekran ile LED ekran arasındaki farklar nelerdir, dilerseniz şimdi bu soruya değinelim.

OLED Ekran ile LED Ekran Arasındaki Farklar

OLED ekran ile LED ekran arasındaki farklar denildiğinde ilk öne çıkan detay güç tüketimidir. LED ekranlar, OLED ekranlara nazaran daha fazla güç tüketirler. Bunun nedeni, LED ekranların arkadan aydınlatmaya ihtiyaç duymasıdır.

OLED ekranların en önemli özelliklerinden biri ise esnak bir yapıya sahip olmasıdır. Yani günümüzdeki kavisli ekranlara imkan veren OLED ekran teknolojisidir. Bu teknoloji ileride çok daha kullanışlı bir hale gelebilir. Örneğin ekranı katlayıp, cebinize koymaya imkan verebilir.

Peki OLED ekranın LED ekrana göre hiç mi dez avantajı yok? Elbette var. Örneğin OLED ekran LED ekrana göre daha maliyetlidir. Bunun nedeni, OLED ekran üretiminde kullanılan organik malzemelerden kaynaklanmaktadır. Farz-ı misal, yeni çıkacak olan iPhone 8 modelinde OLED ekran kullanılacağı için telefonun çıkış fiyatı da beklenenin üstünde olabilir.

OLED ekranların bir diğer dez avantajı ise zamanla parlaklığını kaybetmesidir. Bu süre kullanılan malzemenin kalitesine göre değişmekte olup, kullanım yoğunluğuna bağlı olarak da şekillenmektedir.

Uzun lafın kısası OLED ekranın pozitif yönleri olduğu kadar negatif yönleri de mevcut diyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK