PAYLAŞ

Çin’in yükselen yıldızı Oppo ülkesindeki akıllı telefon satışlarında Apple’ı geride bırakarak zirveye yerleşti. İşte konu hakkındaki detaylar.

Apple için en önemli pazarlardan birisi de hiç kuşkusuz ki Çin. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de son 5 senedir en çok satan akıllı telefon unvanı hep Apple modellerine aitti. Fakat bu gelenek 2016 yılında bozuldu.

Ortaya çıkan satış raporlarına göre Oppo R9, 2016 yılında iPhone 6s ve iPhone 7’den fazla satarak Çin akıllı telefon pazarının lideri olmayı başardı. 2016’da pazar payını yüzde 109 arttıran Oppo, tam 17 milyon adet Oppo R9 sattı.

Oppo’nun hemen ardından ikinci sırayı alan Apple ise 12 milyon adet iPhone 6s satabildi.

2016’da Çin pazarında Apple satışları yüzde 21 oranında gerilerken, Vivo yüzde 78, Huawei ise yüzde 21’lik artışa imza attı.

Gerileyen Tek Yerli Xiaomi

Geçtiğimiz sene Çin akıllı telefon pazarında gerileyen tek yerli isim ise Çin’in Apple’ı olarak nitelendirilen Xiaomi’ydi. Xiaomi geçtiğimizde sene 2015’e oranla yüzde 22 daha az sevkiyat gerçekleştirdi.

Apple’ın önümüzdeki dönemde satışa sunacağı iPhone 8 ile, Çin akıllı telefon pazarının liderliğini yeniden ele geçireceği tahmin ediliyor. Tabi iPhone 8 hamlesi karşısında Oppo’nun cevabı da büyük merak konusu.

BİR CEVAP BIRAK