PAYLAŞ

Apple, 2016’da App Store’da en çok indirilen uygulama ve oyunları açıkladı. 2016’ya damgasını vuran Pokemon Go, ipi açık ara önde göğüsledi.

Niantic tarafından geliştirilen ve kademeli olarak kullanıcılara sunulan Pokemon Go, 2016’da App Store’da en çok indirilen uygulama oldu.

Geçtiğimiz Ağustos ayında, Pokemon Go’nun 100 milyon indirilme rakamını aştığı açıklanmıştı. Üstelik bu rakamın mağaza dışı indirmeleri kapsamadığı belirtilmişti. Başka bir değişle, Pokemon Go’nun resmi bir şekilde yayınlanmadığı ülkelerde yapılan illegal indirmelerin, bu sayıya dahil edilmediği açıklanmıştı.

Basit bir şekilde örnekleyecek olursak, Pokemon Go hala ülkemizde resmi olarak yayınlanmış değil. Buna rağmen ülkemizdeki Pokemon Go oyuncu sayısı azımsanmayacak kadar fazla ve bu oyuncuların yaptığı indirmeler, yukarıdaki rakamlara dahil değil.

Pokemon Go, Super Mario Run’ı Solladı

Haberimize dönecek olursak, yılbaşına kısa süre kala yayınlanan bir diğer Nintendo oyunu Super Mario Run da, App Store’un en çok indirilenler listesinde kendine yer bulmayı başardı.

15 Aralık’ta yayınlanan ve ilk 4 gün içerisinde 40 milyondan fazla indirilerek App Store tarihinin en kısa sürede en fazla indirilen uygulaması ünvanını kazanan Super Mario Run, 2016’da en çok indirilen uygulama ve oyunlar arasında 10. oldu.

Tabi ki bu istatistiklerde iki önemli unsuru göz önünde bulundurmak lazım. Birincisi Super Mario Run’ın sadece 15 günlük bir süre içerisinde ilk 10’a girebilmesi. İkincisi ise, Super Mario Run’ı indiren 90 milyon kişiden sadece yüzde 3’lük kısmının oyunun tam sürümünü satın almış olması.

Apple konu ile ilgili bilgi vermekten kaçınsa da, Pokemon Go’nun elde ettiği gelirin, Super Mario Run’dan kat ve kat fazla olduğu iddia ediliyor.

Bakalım 2017’nin şampiyonları kim olacak. Bekleyip göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK