PAYLAŞ

Sony’nin geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni nesil konsolu PS4 Pro dikkatleri üzerine çekti. Peki PS4 Pro alınır mı? İşte PS4 vs PS4 Pro karşılaştırması.

Oyun dünyasının öncülerinden biri olan Sony, geçtiğimiz günlerde yeni nesil oyun konsolu PS4 Pro’yu tanıtmıştı. Aslına bakılırsa PS4 Pro’nun tanıtılacağı çok önceden beri belliydi. Zira bir anda önem kazanan VR sektörü ve gitgide genişleyen 4K deneyimi, Microsoft ve Sony’i konsollarını yenilemek zorunda bırakmıştı.

Sony’nin PS4 Pro modelini tanıtması bazı kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Normal PS4’e oranla 100 dolar daha pahalı olan PS4 Pro gerçekten aradaki farkı hak edebilecek bir cihaz mı? Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan karşılaştırmamıza geçelim.

ps4-pro-alinir-mi-3

PS4 Pro vs PS4 Karşılaştırması

Playstation 4 Pro yani PS4 Pro ve PS4 karşılaştırmasına geçmeden önce hemen belirtelim. İki cihaz arasında öyle uçuk farklılıklar bulunmuyor. Kabaca söylemek gerekirse, iki konsoldaki işlemciler bile aynı. Peki fark nerede ortaya çıkıyor?

Aslında PlayStation 4 işlemci gücü bakımından 4K çözünürlükteki oyunlar ve VR oyunları için yeterli bir cihazdı. Zira konsol ilk çıktığında bunu Sony yetkililerinin ağzından da duymuştuk. Fakat cihaz ekran kartı yani görüntü işlemcisi tarafından çok da güçlü sayılmazdı. İşte Sony, PS4 Pro’da işe bu birimi değiştirerek başladı.

PS4’te kullanılan 1.84 TFLOPS AMD Radeon rafa kaldırılarak, PS4 Pro’da 4.20 TFLOPS AMD Radeon ekran kartına geçiş yapıldığını görüyoruz. Bu ekran kartının 4K ve VR oyunları için fazlasıyla yeterli olduğunu söylemek mümkün.

RAM tarafına baktığımızda orjinal PS4’te kullanılan GDDR 5 8GB’lık miktarın, PS4 Pro’da da aynen korunduğunu görüyoruz.

PS4’te 8 çekirdekli x86-64 AMD Jaguar işlemcisini tercih eden Sony, PlayStation Pro’da da bu kararından vazgeçmemiş. Yalnız işlemci üzerinde yapılan birkaç yazılımsal çalışma ile hız bazında artış sağlanmış.

ps4-pro-alinir-mi-1

PS4 Pro’nun en dikkat çeken özelliği ise şeklinin biraz daha modern bir görünüme kavuşmuş olması. Bunlar haricinde cihazda değişen bir durum da yok. Peki gelelim asıl soruya. PlayStation 4 Pro yani diğer bir değişle PS4 Pro alınır mı? İşte cevabı.

PS4 Pro Alınır mı?

PS4 Pro ve PS4 karşılaştırması ardından şimdi asıl sorumuz olan PS4 Pro alınır mı satırına geçelim. Aslında PS4 Pro’nun alınıp alınmaması tamamen oyuncuların beklentisine göre şekillenecek bir olgu.

Zira PS4 Pro’da değişen tek şeyin daha güçlü bir ekran kartı olduğunu söylemek mümkün. Peki bu ekran kartı bize ne kazandırır? Eğer evde 4K çözünürlük destekli bir televizyonunuz varsa, artık 4K destekli oyunları 4K çözünürlükte oynayabileceksiniz. Bunun yanında birçok oyunun FPS düşümleri olmadan çalışacağı da artık garanti altına alınmış olacak.

ps4-pro-alinir-mi-2

PS4 Pro Fiyatı

Kısacası PS4 Pro, oyunculara daha net görüntü, daha parlak bir ekran ve daha gerçekçi bir VR deneyimi sunuyor. PS4 Pro’da hali hazırda gelecek olan HDR desteğinin, önümüzdeki aylarda yayınlanacak olan güncelleme ile PS4’lere geleceğini de hatırlatalım. PS4 Pro fiyatı yurt dışında 399 dolar olarak açıklanmış durumda. Kasımın 2. Haftasında satışa sunulacak olan cihazın ülkemizdeki fiyatı ve çıkış tarihi ise netleşmiş değil. Fakat PS4 fiyatının 299 dolar olduğunu göz önüne alırsak, PS4 Pro Türkiye fiyatı hakkında yorum yapmak pek de zor olmayacaktır.

Aradaki 100 dolarlık farkın ülkemizde 350-400 TL arasında bir meblağa denk geleceğini düşündüğümüzde, PS4 Pro çok da mantıklı bir seçim gibi durmuyor. Zira durumunuz iyiyse alınabilir. Fakat öğrenciyseniz, aradaki 400 TL ile yeni çıkmış 2 oyun ya da eski oyunlardan 4-5 adet alabilirsiniz. Tercih tamamen sizin.

PS4 Pro Özellikleri

8 çekirdekli x86-64 AMD Jaguar işlemci
4.20 TFLOPS AMD Radeon ekran kartı
1TB depolama alanı
295*55*327mm yeni kasa tasarımı
BD*6CAV,DVD*8CAV optik sürücü
3 USB 3.1, 1 Aux çıkışı
4K/HDR desteği
Max. 310 Watt güç tüketimi

BİR CEVAP BIRAK