PAYLAŞ

Samsung, 2012’de kullanıma sunduğu Tizen işletim sistemini globalleştirmeye çalışıyor. Eğer Samsung’un planları tutarsa Tizen, iOS ve Android’e rakip olacak.

Akıllı telefon pazarında, işletim sistemi yükünü temelde iki firma çekiyor. Bunlar hepimizin bildiği gibi Google ve Apple. Zaman zaman Microsoft ve Firefox gibi firmalar da akıllı telefonlar için çeşitli işletim sistemleri ürettiler. Fakat hiçbiri pazarda tutunmayı başaramadı.

Mobil işletim sistemi konusunda girişimleri olan bir diğer firma ise Samsung’tu. Samsung, Tizen isimli işletim sistemini taşıyan birkaç model piyasaya sürmüş fakat bu telefonlara ilgi beklenenin altında kalmıştı. Bu durumun ana nedeni ise, Tizen için çıkan uygulamaların çok yetersiz olmasıydı.

samsung-tizen

Tizen için 9 Milyon Dolar!

Durumun farkında olan Samsung, Tizen için kesenin ağzını açma kararı aldı. Firma incentive.tizenstore.com üzerinden açtığı yarışmayla uygulama geliştiricilerinin dikkatini çekmek istiyor.

Önümüzdeki Şubat ayında başlayacak ve Ekim ayına kadar devam edecek olan yarışmada, her ay en iyi 100 Tizen uygulamasının geliştiricisine 10.000 dolar verilecek. Bu rakam totalde baktığınız zaman 9 milyon dolar gibi bir değere tekabül ediyor. Eğer Samsung’un Tizen için başlattığı bu kampanya başarılı olursa, bir işletim sisteminin ana hatlarından olan uygulama yetersizliği konusu da çözümlenebilir.

Eğer durum Samsung’un umduğu gibi olursa, Tizen, iOS ve Android’e rakip bile olabilir. Aksi bir durumda ise Samsung, 9 milyon dolarlık meblağı batırmış olacak.

BİR CEVAP BIRAK