PAYLAŞ

Kamera teknolojisinin öncü isimlerinden Sony yeni kamera sensörü ile devrim yapacak. İşte Sony’nin yeni kamera sensörü hakkında detaylar.

Akıllı telefonları günümüzde birçok işlev için kullanıyoruz. Kuşkusuz akıllı telefonların en çok kullanılan işlevlerinden birisi de kamera özelliği. Ancak yüksek çözünürlüklü ve kaliteli kameraları telefonlara sığdırabilmek günden güne zorlaşıyor.

İşler ne kadar zorlaşsa da bazı firmalar kamera sistemleri konusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor. Bu durumun son örneği ise Japon teknoloji devi Sony.

Sony’nin DRAM’li sensörü sayesinde, akıllı telefonlar daha iyi görüntü sunabilecekler. Yani Sony sayesinde daha kaliteli fotoğraf ve videolar çekebileceğiz.

Sony bu kaliteliyi verebilmek için DRAM kullanmayı planlıyor. Dinamik RAM (DRAM), piksel ve devre bölümü arasına yerleştirilerek 3. bir katman haline geliyor. Sensörden gelen veriyi hızlıca işleyem DRAM, 19,3 milyon pikseli saniyenin 120’de 1’i gibi inanılmaz bir sürede işliyor.

Sony’nin önceki telefonunun kamerasına kıyasla tam 4 kat daha hızlı. Bunun anlamı hızlı hareket eden nesnelerin fotoğrafını çekerken daha az bozulma olacak.

Sony’nin yeni sensörü 21,2 megapiksel çözünürlüğe sahip olacak. Ayrıaca 60 FPS’te 4K video ve 240 FPS’te 1920×1080 pixel Full HD video çekebilecek.

Sony yeni sensörünü Xperia lansmanında tanıtmayı planlıyor.

BİR CEVAP BIRAK