PAYLAŞ

Nintendo’nun kısa süre önce satışa sunduğu Super Mario Run kısa sürede indirilme rekorları kırmıştı. Fakat işlerin pek de Nintendo’nun istediği gibi gitmediği ortaya çıktı. İşte detaylar.

15 Aralık’ta iOS için yayınlanan Super Mario Run kısa süre içerisinde milyonlarca kişi tarafından indirilmişti.

Super Mario Run, içerisinde 24 seviyeden oluşan 6 farklı bölüm bulunduruyordu. Nintendo ilk 3 seviyeyi oyunculara ücretsiz olarak sunarken, diğer bölümler içinse 26 TL gibi bir ücret talep etmişti.

Bunun haricinde Super Mario Run’ın hücresel veriyi sömürmesi de oyunseverler tarafından pek de hoş karşılanmamış ve bu durum birçok forumda dile getirilmişti.

İndiren 90 Milyon, Satın Alan 2.3 Milyon

Tüm bu olumsuzluklar, Super Mario Run’ın başarısına da gölge düşürdü. Geçtiğimiz gün ortaya çıkan bir istatistiğe göre Super Mario Run, 15 Aralık’tan günümüze kadar 90 milyondan fazla indirildi.

Bu kısma kadar herşey güllük gülistanlık görünebilir. Fakat işin satın alma boyutu bizleri bambaşka bir grafikle yüzleştiriyor. Oyunu indirenler arasında, Super Mario Run’ın tam sürümünü satın alanların oranı sadece yüzde 3. Yani Super Mario Run’ı ücretli olarak satın alan oyuncu sayısı yalnızca 2.7 milyon.

Evet bu rakam normal bir oyuna göre oldukça yüksek sayılabilir. Fakat söz konusu Super Mario olduğunda ve Apple’ın daha önce eşine rastlanmamış bir pazarlama stratejisi uyguladığını düşündüğümüzde 2.7 milyonluk rakam çok da büyük görünmüyor.

Öte yandan, iOS’te istediğini bulamayan Nintendo’nun Super Mario Run’ı kısa süre sonra Android için de yayınlayacağı ayyuka çıkmış durumda. Yine de bekleyip göreceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK