PAYLAŞ

Bugün Mobil Dünya Kongresi’nde sahne alan Sony, yeni amiral gemisi modelini tanıttı. Peki Xperia XZ Premium gerçekten o kadar paraya değer mi?

Sony Xperia serisinin yeni amiral gemileri Sony Xperia XZs ve Sony Xperia XZ Premium’un özellikleri duyuruldu.

5.5 inç ekran boyutu ve 4K çözünürlüğe sahip olacak Sony Xperia XZ Premium bahar döneminin sonlarında satışa sunulacak. 5.2 inç ekran boyutuna sahip olacak Sony Xperia XZs ise Nisan ayında çıkacak.

Sony iki telefonda da motion eye kamera teknolojisinden yararlanacak. Bu yeni kamera ile 960 fps ağır çekim videolar çekebileceksiniz. Bu da şu anki videolardan 4 kat daha yavaş video kaydı yapabileceğiniz anlamına geliyor, ancak bu videolar 720p çözünürlüklü olacak.

Sony Xperia XZ Premium, Snapdragon 835 işlemciye sahip olacak. Tüm yüzeyi Gorilla Glass 5 ile kaplı olacak telefon su geçirmez olacak. Ayrıca Sony Xperia XZ Premium 3230 mah batarya ve hızlı şarj 3.0 özelliği ile gelecek.

Peki bu denli güçlü bir telefonun fiyatı ne olacak. Sony Mobil Dünya Kongresi’nde Xperia XZ Premium fiyatını 799 dolar olarak açıkladı.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım arkadaşlar. Bu telefonun bu kadar pahalı olmasının temel nedeni nedir? 4K ekranının olması mı? Peki bir telefonda 4K ekran bizim ne işimize yarayacak? Yolda giderken 4K videolar mı izleyeceğiz? Kaldı ki, bu ekranın sürekli 4K çözünürlükte çalışıp çalışmayacağı da belli değil.

Hadi onu geçtik. Bir diğer öne çıkan özelliğe gelelim. Snapdragon 835. Bu telefonun bu kadar pahalı olmasının nedeni bu yonga seti mi? Bu telefonda SD835 kullanılmasının temel nedeni 4K’lık ekranı daha verimli çalıştırabilmektir. Başka birşey değil. Yoksa şu anda piyasada SD 821‘i zorlayacak bir uygulama veya oyun bile yok. O yüzden şimdilik SD 835 aşırı lüksten başka birşey değil.

Tamam, kabul telefonun özellikleri iyi, güzel, hoş. Fakat işime yaramayacak bir özelliği barındırıyor diye kalkıp bir telefona 800 dolar vermek de biraz abest duruyor. Yine de karar sizlerin. 4K ekran alıp, HD yayın bile izleyemiyorken, 4K telefon alıp ne yapacağız gerçekten merak ediyorum.

Bu arada dip not olarak belirtelim. Xperia XZ Premium fiyatı dışarıda 800 dolar. Ülkemizde vergisiyle, onuyla, bunuyla 4000 TL’yi bulur. 4K’lık telefona 4000 TL’lik fiyat…

 

BİR CEVAP BIRAK