PAYLAŞ

Foxconn’un iPhone üretiminde çığır açacak bir karar üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. İşte konu hakkındaki detaylar.

Teknoloji gündemini az çok yakından takip ediyorsanız, Apple’ın satışa sunduğu ürünlerin önemli bir kısmını Foxconn’un ürettiğini de biliyorsunuzdur. Foxconn’un üretim konusunda uzmanlaştığı alan ise iPhone.

Dünyadaki tüm iPhone modellerinin Foxconn imzası taşıdığını söylesek, sanırım pek de yanılmış olmayız. Foxconn, iPhone haricinde, tablet, lcd monitör ve benzeri ürünlerin de seri üretimini gerçekleştiriyor.

Firmanın bu derece geniş bir üretim ağına sahip olmasının temel etkeni ise, tamamen kendini idare edebilen otomasyon sistemlerine sahip olması. Foxconn hali hazırda 10 üretim bandını tamamen robotlara emanet etmiş durumda. Bu üretim sahalarında çalışan insanların sayısı, neredeyse yok denecek kadar az.

Foxconn’un insan gücünden en çok yararlandığı alan ise iPhone üretim bantları. Tüm Foxconn bünyesindeki insanların büyük bir bölümü, iPhone üretimi üzerinde çalışıyor.

iPhone 8’i Robotlar Üretecek!

Fakat Foxconn Otomasyon Teknolojisi Geliştirme Komitesi Genel Müdürü Dai Jia-peng bu durumun değişebileceğinin ilk sinyallerini verdi.

Dai, iPhone üretim tesislerinin 3 aşama sonunda tamamen otomatikleştirilebileceğini belirtti. İlk aşamada, insanların çalışması için tehlikeli olan alanları robotlara emanet etmek istediklerini belirten Dai, son aşamada ise insan gücüne duyulan ihtiyacın hayli azalacağını söyledi.

Yine de insanların test, muayene ve lojistik alanlarında çalışmaya devam edeceğinin altını çizen Dai, iPhone üretiminin büyük bölümünü ise robotların ve otomasyon sistemlerinin halledeceğini dile getirdi.

Dai’nin söylediklerine bakacak olursak, iPhone 8’in insanlar yerine robotlar tarafından üretileceğini varsayabiliriz. Zaten gelecekte, robotların ve otomasyon sistemlerinin, insanların yerine geçmesi kaçınılmaz bir gerçek gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK