PAYLAŞ
Miniature shoppers with shopping carts on a computer keyboard. Online shopping concept.

Yurtdışından yapılan alışverişlerdeki vergi oranında önemli bir değişiklik yapıldı. 75 Euro’luk sınır daha da aşağıda çekildi. İşte detaylar.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yaptığı açıklama ile yurtdışından yapılan alışverişlerdeki vergi muafiyetindeki mevzuatta değişiklik yapıldığını açıkladı. Daha önceden 75 Euro bedellere kadar yapılan alışverişler gümrüksüz olarak nitelendiriliyordu. Bu limit 30 Euro olarak değiştirildi!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) iş birliğinde Türkiye E-Ticaret Meclisi ve E-ticaret SEM, tarafından gerçekleştirilen Türkiye Teknoloji Buluşmaları etkinliğinde, Bakan Tüfenkci, “E-ticaretin önü açık. Türkiye olarak çok mesafe alacağımız bir alan. Bunun temellerinin doğru atılması lazım.”

Dünyadaki örneklerine bakıldığında Türkiye’nin bu alanda oldukça geride kaldığını ve çok mesafe kat etmeleri gerektiğini söyleyen Tüfenkci, “Bunun birçok nedeni var. En önemli nedenlerinden bazıları da bizim şu ve ya bu nedenle bilişim sektörünün altyapısını oluşturan firmalara getirdiğimiz bir takım kısıtlamalar” dedi.

Resmi Gazete’de bu kararın yayınlanmasının ardından yurtdışı alışverişlerinde 30 Euro üzerinde bedellere sahip alışverişler vergilendirilecek.

BİR CEVAP BIRAK