PAYLAŞ

Sanal Evren’den yeni bir yazı dizisi daha. Tüm zamanların en iyi boksörleri! İşte milyonları ekranlara kitleyen güçlü insanları mercek altına alıyoruz.

Kimilerine göre spor, kimilerine göre barbarlık… Her ne olursa olsun boks, yüzyılı aşkın bir süredir dünyanın en popüler organizasyonlarından biri olarak zirvedeki yerini koruyor. Haliyle bu kadar uzun bir sürede de birçok dövüşçü için boks dünyasına damga vurmayı başardı diyebiliriz. Bu yüzden yazının içeriğinin gelmiş geçmiş en iyi 10 boksör olmadığını ve genişletilerek devam edeceğini baştan belirtelim. İşte tüm zamanların en iyi boksörleri yazı dizimizin ilk efsaneleri.

Sugar Ray Robinson

Boks dünyasının efsane isimlerinden biri olan Robinson amatör branşta çıktığı 85 müsabakanın tamamını kazandıktan sonra, 1940 yılında, 19 yaşındayken profesyonel boksa yöneldi ve 1946 yılında kazandığı valter sıklet şampiyonluğu unvanını 1951 yılına kadar korumayı başardı. Robinson sonraki yıl bir üst sıklette mücadele etmeye karar verdiğinde ardında 84’ü nakavt ile olmak üzere 128 galibiyet, 1 yenilgi ve 2 beraberlik gibi muhteşem bir kariyer ve 91 maçlık yenilmezlik serisi bıraktı.

1952 yılında orta sıklet şampiyonluğunu da elde eden Robinson, aynı yıl emekli oldu, ancak çoğu büyük sporcu gibi o da bir kez daha ringlere dönüş yaptı. Emekliliğinin ardından yaklaşık iki buçuk yıl sonra döndüğü ringlerde 1955 yılında bir kez daha orta sıklet şampiyonu unvanını kazandı. Robinson 1965 yılında tamamen boksu bıraktı. Robinson kariyeri boyunca çıktığı 200 müsabakanın 108’i nakavt ile olmak üzere 173’ünü kazanmayı başardı. Yaptığı 200 dövüşte ise sadece 1 kez nakavt oldu ve kariyerinde 19 defa ringten yenilgiyle ayrıldı.